Koncert duetu MAREK BAŁATA & ADAM NIEDZIELIN

Stowarzyszenie „Pokochajmy Muzykę” oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Krzeszowicach serdecznie zapraszają w najbliższą sobotę 3 grudnia 2022 r. o godz. 18 na koncert duetu Marek Bałata & Adam Niedzielin. Wydarzenie honorowym patronatem objął Burmistrz Gminy Krzeszowice – Wacław Gregorczyk. Wstęp wolny!

MAREK BAŁATA & ADAM NIEDZIELIN. To duet, oparty o własne kompozycje wokalisty Marka Bałaty, do poezji Czesława Miłosza, Edwarda Stachury, Jamec’a Joyce’a, standardy i piosenki Niemena, oprawione wirtuozerską i nastrojową improwizacją wokalną i pianistyczną.

Marek Bałata – wiodący wokalista jazzowy. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje, transkrypcje utworów F. Chopina oraz pieśni m. inn. Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckie- go, Stanisława Fiałkowskiego, Janusza Grzywacza, Romana Kołakowskiego, Włodka Pawlika-zdo- bywcy Grammy 2014, oraz utwory do filmów, różnych kompozytorów. Był producentem muzycz- nym i wykonawcą jazzowej adaptacji Mszy Kreolskiej „Misa Criolla” Ariela Ramireza. Występował w musicalowej adaptacji Jana Szurmieja powieści I.B. Singera „Sztukmistrz z Lublina” w Teatrach Warszawy i Wrocławia, oraz niemieckojęzycznej wersji (Der Zauberer von Lublin) w Niemczech i Austrii i dalej w adaptacji „Krwawe Gody” (wg. F. G. Lorca) w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jako Grzech w adaptacji Anny Kękuś „Dzieje Grzechu” wg. S. Żeromskiego w Teatrze Capitol. W 1996 założył oryginalny międzynarodowy zespół „CANTABILE IN JAZZ” w którym występowały wybitne wokalistki Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack, oraz basiści Mariusz Bogdanowicz i Anthony Jackson… Jego inny projekt to TRILOGY czyli Art Lande (USA), Gunter Wehinger (A) i Marek Bałata (PL). Firma Gowi wydała CD Live „TRILOGY” a zespół odbył w 1999 r. trasę kon- certową po USA z gościnnym udziałem Paula McCandlessa w sławnym klubie Yoshi’s w Oakland. Wielokrotnie prezentował interpretacje utworów religijnych, w oratoriach (MIŁOSIERDZIE BOŻE, WOŁA NAS PAN) w kraju oraz USA i Kanadzie.

Marek Bałata koncertował z takimi nazwiskami jazzu jak między innymi: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Peter Madsen, Jeanfrancois Prins, Jack Van Poll, Andy Manndorff, Joris Teepe, John Betsch i niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi z J.P. Wróblewskim, A. Dutkiewiczem, Z. Namysłowskim, K. Jonkiszem, H. Miśkiewiczem, A. Jago- dzińskim, P. Wojtasikiem, K. Ścierańskim, Z. Czwojdą, Lorą Szafran, Ewą Urygą i Wł. Pawlikiem na czele … Koncertował w Europie z austriackim quartetem SONGLINES oraz KLEZMOKUM i KLEZ EDGE z leaderem Burtonem Greene.

Jego wyjątkowe produkcje to koncert NIEMEN-WSPOMNIENIE oraz MAŁA MSZA ORGANOWA J. HAYDNA w ar. T. Leśniaka oraz SANTO lub MY CHCEMY BOGA – pieśni eucharystyczne i ZA TĘ WOLNOŚĆ – pieśni patriotyczne w aranżacji Adama Niedzielina.

W duecie IMPROMPTUS z Dominikiem Wanią, prezentuje improwizowaną poezję oraz wariacje na temat klasyki i własne kompozycje. Także z prezentacją własnych rysunków i fotografii, w formie video, jak performance ŚPIEWOBRAZY.

Śpiewa w programach Włodka Pawlika – NORWID, IWASZKIEWICZ, ZAGAJEWSKI, BACZYŃSKI.

Od początku lat 90-tych, 16-razy zwyciężał w corocznym plebiscycie JAZZ TOP, pisma Jazz Forum w kategorii Wokalista Jazzowy. Uczył w Krakowskiej i Wrocławskiej Szkole Jazzu. W 2009 otrzy- mał Tytuł i medal Zasłużony dla Wrocławia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza. Występował na scenach Europy, Kanady, USA, Indonezji i Japonii.

Adam Niedzielin ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jest laureatem pierwszych nagród na konkursie Jazz Juniors w Krakowie w 1989 i 1993 roku, oraz trzeciego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzo- wej w Katowicach w 1992 roku. W latach 90-tych współpracował z Big Bandem Zygmunta Kukli uczestnicząc w festiwalach w Opolu i Kołobrzegu. Był członkiem zespołu Mariusza Lubomskiego, kwintetu Marka Bałaty. Towarzyszył w koncertach Maryli Rodowicz, Zbigniewowi Wodeckiemu. Uczestniczył w powstaniu zespołu Brathanki. Był jednym z założycieli i muzyków zespołu Indigo z Magdą Steczkowską. Jest cenionym muzykiem sesyjnym (Chłopcy z placu broni, Tilt, Wawele, Pudelsi). Od lat prowadzi działalność edukacyjną ucząc w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Roz- rywkowej. Jest aranżerem i autorem muzyki dla wielu wykonawców (Olek Klepacz, Anna Treter, Andrzej Krzywy, Magda Steczkowska, Beata Bednarz, Piotr Salata). Tworzy muzykę do spektakli i filmu. Za ścieżkę dźwiękową do filmu ” Heniek „otrzymał I nagrodę w konkursie na Festiwalu Muzyki Filmowej im. Komedy w Ostrowie WLk. Obecnie współpracuje z Magdą Steczkowską, For- macją Nieżywych Schabuff, zespołami Pod Budą, Krakowskim Przedmieściem, Piwnicą Św. Nor- berta, Anną Treter, Olkiem Klepaczem, Katarzyną Jamróz, Agnieszką Grochowicz. Jest leaderem własnej formacji smoothjazzowej Kreszendo.