Recital gitarowy: Radosław Wieczorek

W Ramach II MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU ZESPOŁÓW GITAROWYCH KRZESZOWICE 2017 z recitalem gitarowym wystąpi Radosław Wieczorek

Czwartek 30 marca 2017 r. godz 17.00

(aula PSM I stopnia w Krzeszowicach, ul. Ogrodowa 7 )

w programie utwory:

F. Sor – Fantazja op. 40, Introdukcja, temat i wariacje na temat szkockiej pieśni ludowej.

M. M. Ponce – Sonata Romántica
I. Allegro moderato
II. Andante espressivo
III. Allegretto vivo („Moment musicale”)
IV. Allegro non troppo e serioso

I. Albeniz – Sevilla

Radosław Wieczorek pochodzi z muzycznej rodziny. Pierwsze nauki gry na gitarze pobierał u swojego ojca. W wieku 6 lat rozpoczął regularną naukę w PSM I st. w Żorach w klasie mgr Małgorzaty Świtacz. Ukończył z wyróżnieniem POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczył się w klasie (ojca) dr Franciszka Wieczorka. Aktualnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie gdzie studiuje w klasie prof. Janusza Sochackiego.

Jest zdobywcą 23 nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych, do których należą m. in.:
– I miejsce w konkursie w ramach „II Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych” w Elblągu (2012)
– II miejsce w konkursie “Alirio Diaz” w Rust (Austria, 2013)
– II miejsce w konkursie „Cithara Ignea” w Żorach (2014)
– III miejsce w konkursie „Mladi gitaristi” w Dolnym Kubinie (Słowacja, 2014)
– II miejsce w konkursie „Gitara na Kresach” w Chełmie (2015)
– III miejsce konkursie o tytuł “Mistrza Sześciu Strun” w Zakopanem (2017)

Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Austrii, w Szwajcarii, we Francji i Wielkiej Brytanii. Od 2013 roku jest członkiem Śląskiego Oktetu Gitarowego. Występuje w duecie z austriackim skrzypkiem Danielem Guillenem oraz siostrą Anną, również skrzypaczką. Koncertuje w trio gitarowym z Franciszkiem i Katariną Wieczorekovą.

Tworzy duet z ukraińskim gitarzystą Dmytrem Holovenko. Jako członek Śląskiego Oktetu Gitarowego dokonał szeregu prawykonań utworów (autorstwa takich kompozytorów jak: Jerzy Bauer, Krzysztof, Grzeszczak, Keiko Fujiie). W roku 2015 dokonał premiery „Fantazji”, cz. I Dlaczego Dariusza Janusa oraz światowej premiery „Tonadilli” Joaquina Rodrigo w aranżacji na gitarę z orkiestrą. W duecie gitarowym z Michałem Lazarem dokonał prawykonania utworu „Kryształ i szkło” Macieja Jabłońskiego.

Był uczestnikiem „Młodej Muzycznej Akademii” w Katowicach w latach 2013/2014 i 2014/2015, gdzie kształcił się pod kierunkiem Wandy Palacz i Marcina Dylli. W roku akademickim 2015/2016 został przyjęty do Segovia Guitar Academy w Pordenone (Włochy), co umożliwiło mu współpracę z Paolo Pegoraro oraz Adriano del Sal. W roku 2016 brał udział w kursach mistrzowskich Accademia Chigiana w Sienie, w klasie Oscara Ghiglii.

Brał udział w lekcjach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych przez m. in.: Carlo Marchione, Andrea Dieci, Paul Galbraith, Thomas Kirchoff, Laura Young, Margarita Escarpa, Jeremy Jouve, Gabriel Bianco, Judicaël Perroy, Łukasz Kuropaczewski, Tomasz Zawierucha, Petr Saidl, Hubert Käppel, Thomas Müller-Pering, David Russel Jest stypendystą CEA oraz (w latach 2013 – 2015) uczestnikiem programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.